Krsna-katha 8/2000 Sudama das:
Bez inteligencije slijediti upute odgovorne osobe vrlo je opasno. Zateknemo li se u takvom stanju, dogodit će se uskoro da ćemo dobiti upute koje su proturječne, koje su naizgled suprotne. Posljedica toga je pritisak u obliku sumnji koji možemo tolerirati samo izvjesno vrijeme. Neke su šanse da nam se taj pritisak smanji, zadesi li nas nešto od onoga što obično nazivamo inspirativnim u duhovnom životu. No, ako ta inspiracija dolazi samo izvana, od drugih osoba, a bez našeg aktivnog sudjelovanja, tada se može reći da nam je inteligencija ostala neupotrebljena u svakodnevnom životu.
Ako, pak, taj pritisak sumnji naraste preko granice koju može izdržati, čovjek (pod pritiskom) se na najmanji povod pobuni, a zatim napušta pravila kojih se do tada pridržavao bez razmišljanja. Simptomatično je da u trenutku napuštanja pravila kojih se pridržavala, inteligencija radi vrlo dobro, ali u smjeru argumentiranja i odobravanja takve pobune. Jer, naposlijetku, riječ je samo o aktu pobune za koji smo vrlo dobro pripremljeni i tu se savršeno snalazimo. Znamo točno što nam je činiti.
Osoba koja se javlja kao autoritet treba jasno primjerom pokazati kako se slijede pravila, a usmeno objasniti zašto se to čini. Tako će sljedbenik moći inteligencijom svrstati pravilo u kategoriju gdje spada: privremeno pomagalo dok ne dobijemo dublje znanje o tome što je to uistinu isvara, jiva, prakrti, kala, karma. Pomoću Bhagavat Gite možemo postupno razumijeti što je Bog, što su živa bića, što je prakrti, što je kozmička manifestacija, kako istom upravlja vrijeme i koje su aktivnosti
živog bića. Ako iz bilo kojeg razloga ne pristanemo na postupan proces stjecanja transcedentalnog znanja, morat ćemo prije ili kasnije napustiti ovaj proces koji svakog od nas može vrlo brzo osloboditi patnji. Zato, budimo aktivni dok slijedimo pravila i propise, živimo ih punim plućima. Pitajmo se zbog čega se nešto događa, tko stoji iza toga, čije želje se ispunjavaju trenutno i čije se želje ispunjavaju na dugoročnom planu, gdje se ja u toj slici nalazim, gdje sam bio prije, a gdje želim stići. To bi bilo ponašanje u duhu primjera koji nam je dao kralj Pariksit. I tek kada pokažemo tu ustrajnost i odlučnost da slijedimo baš taj put, tek tada će se pojaviti naš Sukadev Gosvami, vrlo vješt u opisivanju događaja vezanih uz Krišnu i Njegove velike bhakte. Da bi stigao u takav položaj, Maharaja Pariksit je postio na obali Gange. Mi imamo pokaznu kartu pa će naše strogosti biti male: samo 16 krugova i 4 regulativna načela (ali svaki dan!). To je cijena koju treba platiti. To je naša tapasya.
Ali, to je minimum, početni standard. S razvojem vjere i ukusa za Sveto Ime, taj standard neće biti teret, već naša najslađa dnevna aktivnost. Prepuni zahvalnosti prema onome tko nam je sve to poklonio, počet ćemo plovidbu prema Krišni..