Ravindra svarup dasa (Krsna-katha 7/2017): Naša je posebna misija postati mozak, za što nam je Srila Prabhupada dao sve što nam treba. Dobili smo na dar moćno znanje iz knjige Bhagavatam, Krišninu poruku. A Krišnin vlastiti glasnik, osoba Bhagavata, Srila Prabhupada, prenio ju je preko vode na brodu znakovitog imena – Jaladuta, „vodeni glasnik.“
Ravindra svarup dasa (Krsna-katha 7/2017): Naša je posebna misija postati mozak, za što nam je Srila Prabhupada dao sve što nam treba. Dobili smo na dar moćno znanje iz knjige Bhagavatam, Krišninu poruku. A Krišnin vlastiti glasnik, osoba Bhagavata, Srila Prabhupada, prenio ju je preko vode na brodu znakovitog imena – Jaladuta, „vodeni glasnik.“
Ravindra Svarup dasa
16. kolovoza 2017. (ponuda za Srila Prabhupadinu Vyasa puju)
„Knjiga je kao ogledalo,“ primijetio je Georg Christoph Lichtenberg, poznati njemački znanstvenik i pisac aforizama iz 18. stoljeća. „Ako majmun u nju zaviri, ne može se očekivati da će iz nje gledati apostol.“
Taj mi aforizam pada na pamet svaki put kad uzmem jednu od Srila Prabhupadinih knjiga i otvorim je da bih počeo čitati. Jer, ove su knjige iznimka koja dokazuje – ili ti iskušava – Lichtenbergovo pravilo. Nisam jedini koji je otkrio da Srila Prabhupadine knjige imaju jedinstvenu i prilično zapanjujuću moć: one majmune mogu preobraziti u apostole.
Ove knjige same daju jasne i izričite upute kako ih valja čitati. U svojim komentarima Srila Prabhupada nas opetovano podsjeća na te upute, kao što primjerice čini na početku svog uvoda u „Bhagavad-gitu kakva jest“:
„Duh Bhagavad-gite se spominje u samoj Bhagavad-giti. Radi se o sljedećem: ako želimo uzeti određeni lijek, moramo slijediti liječnikove upute za njegovo uzimanje. Ne možemo lijek uzeti kako nam se svidi ili kako nam savjetuje prijatelj. Mora se uzeti u skladu s uputama na etiketi ili uputama liječnika.“
Vodstvo za čitanje ili slušanje Srila Prabhupadinih knjiga predstavljeno je na jednostavan, jasan i uvjerljiv način. Često se pojavljuje kad se govori o primjernim slučajevima učinkovitog prijenosa znanja zabilježenih u samom Srimad Bhagavatamu. Pogledajte, primjerice, ovaj komentar na SB 1.3.44:
ČISTOĆA
„Jednostavno slušanje nije sve u svemu; osoba sadržaj mora spoznati s ispravnom pažnjom. Riječ nivišta znači da je Suta Gosvami sok Bhagavatama pio kroz uši. To je pravi postupak primanja Bhagavatama. Treba slušati s nepomućenom pažnjom od prave osobe i onda se može odjednom spoznati prisustvo Gospodina Krišne na svakoj stranici. Tu je spomenuta tajna poznavanja Bhagavatama. Nitko ne može slušati s nepomućenom pažnjom ako nema čisti um. Nitko ne može biti čista uma ako ne djeluje čisto. Nitko ne može čisto djelovati ako nije čist u jedenju, spavanju, razmnožavanju i branjenje. Ali ipak, ako netko s nepomućenom pažnjom sluša od prave osobe, od samog početka može biti siguran da će vidjeti Gospodina Sri Krišnu na stranicama Bhagavatama.“
Srila Prabhupada bhakti-yogu naziva znanošću – u izjavama kao što su „znanost svjesnosti Krišne“ ili „znanost o samospoznaji“. Izvorni sanskritski pojam koji prikladno prevodi kao znanost je vijnana, koji nastaje kada se riječi jnana doda prefiks vi, koji djeluje kao pojačalo u svakom smislu. Riječ vijnana odnosi se na znanje koje je izravno shvaćeno ili doživljeno; Srila Prabhupada često vijnanu prevodi kao „spoznato znanje“ ili, prikladno, kao „znanstveno znanje.“ Naravno, naša znanost nije „materijalna znanost.“ A ipak, kao pravu znanost, znanost svjesnosti Krišne može provjeriti svatko tko je spreman striktno se pridržavati njenih predviđenih postupaka.
Neophodan sastojak tih postupaka je bistrenje, jačanje i koncentracija svijesti: spomenuta „nepomućena pažnja.“ Da bi se to dogodilo, neophodan je čisti um, a za to je potrebno čisto djelovanje, za što je potrebno biti čist čak i u najosnovnijim, životinjskim aktivnostima u životu: „jedenju, spavanju, strahovanju (odnosno branjenju) i razmnažanju.“
TEMELJNA NAČELA SVIJESTI, ZNANJA
Iz ovoga jasno proizlazi zašto se traži strogo pridržavanje „četiri regulativna načela“ koja podrazumijevaju nejedenje mesa, suzdržavanje od uzimanja opojnih sredstava, kockanja i nedopuštenog spolnog života. Većina nas je sklona automatski takva ograničenja proglasiti „moralnim načelima“ što podrazmijeva da su povezana uglavnom s posljedicama u obliku nagrada i kazni, uživanja i patnji, raja i pakla. Ali ovdje postaje jasno da ta „regulativna načela“ sežu puno dalje od toga. Ona su zapravo temeljna načela svijesti, odnosno znanja. Zbog toga znanje ovisi o sattvi – vrlini – a da bi se dalje razvijalo o profinjenijoj i rjeđoj prisutnoj vrlini zvanoj visuddha-sattva.
Materijalistički kritičar se na takvu tvrdnju o „znanju“ može osvrnuti nazivajući je „misticizmom“ koji privlači samo „bjegunce“ (eng. escapists, one koji se ne mogu nositi sa životom) i potpuno je bezvrijedan za praktično rasvjetljavanje konkretnog svijeta koji nas okružuje, sadržava i, čak, sačinjava. To može biti točno za jnana-yogija, ali za bhakti-yogija svijet kakav jest ponovno se pojavljuje, ali sad razotkriven onakav kakav zapravo jest: kakav je u odnosu s Krišnom.
Srila Prabhupada kaže u komentaru na SB 2.9.5: „Pomoću bhakti-yoge može se upoznati Gospodin, a kada se Gospodin upozna kao Svevišnji, čovjek je sposoban znati sve drugo. To tvrde sve Vede.“ Kada govori o toj poanti Srila Prabhupada često citira tekst iz Mundaka Upanišade (1.3) koji definira Apsolutnu Istinu kao jedinstveno biće „poznavajući koje, sve drugo postaje jasno.“ Primjerice, u predavanju u Los Angelesu od 5. srpnja 1971.:
„Onaj tko primjenjuje ovaj sustav yoge, kako povećati ljubav prema Krišni, to je sve, onda sve razumije. Vede to potvrđuju: yasmin vijnate sarvam evam vijnatam bhavanti. Ako jednostavno shvatite Krišnu, shvatit ćete sve. Jer Krišna je sve. Bog je sve.“
SVE JE ISTO ILI NIJE?
Naša se filozofija naziva sa-višeša, što znači „s raznolikostima.“ Jednom prilikom je nekolicina nas, članova novoosnovanog Bhaktivedanta Institutea, pratila Srila Prabhupadu tijekom njegove jutarnje šetnje u New Vrindavanu kroz ljetnje šume. Srila Prabhupada je primijetio kako je drveće koje se nalazi oko nas zapravo vatra u drugom obliku. Stablo, objasnio je, uzima sunčevu svjetlost – vatru – i od toga raste drvo. Ako kasnije posiječete drvo za ogrjev i zapalite ga, vatra će se ponovo pojaviti. Tako da je drvo tek vatra u drugom obliku. Slično tome, rekao je, materija je tek duh u drugom obliku.
Prabhupadine su me riječi zbunile i prvom sam mu prilikom iznio svoj problem. Rekao sam mu da sam zbunjen. „Upravo sam,“ objasnio sam mu, „jako zauzet pokušajima da shvatim kako nisam tijelo, već duh, a samo je moje tijelo i um materija. Tako da sam jako zauzet razlučivanjem između materije i duha, a sad ti kažeš da je sve duh. To me je stvarno zbunilo.“
Trebalo mi je prilično godina da posve usvojim Srila Prabhupadin odgovor od dvije rečenice. Rekao mi je, „Mi nismo mayavadiji. Postoje različite vrste duha.“
Filozofija mayavade naziva se nir-višeša – u Brahmanu nema raznolikosti (višeša). Naša se filozofija naziva sa-višeša, „sa raznolikostima.“ Kao što je Prabhupada izjavio u zadnjem komentaru u „Bhagavad-giti kakva jest“: „Iako se prividno doimlje da se Svevišnja Božanska Osoba, živo biće, materijalna priroda i vrijeme razlikuju jedno od drugoga, ništa se ne razlikuje od Svevišnjeg. Ali Svevišnji se uvijek razlikuje od svega.“ Prije toga u istom komentaru piše, „Savršeno znanje o Apsolutnoj Istini znači savršeno znanje o Krišni. Ako netko razumije Krišnu, onda su sve grane znanja sastavni dio tog razumijevanja.“
Ovo je, dakle, vrhovna i sveobuhvatna znanost, a mi je trebamo naučiti, primijeniti u svim područjima i, najvažnije, voditi i usmjeravati žalosno zavedeno i krivo usmjereno ljudsko društvo.
Na njujorškom aerodromu novinar je konferenciju za medije započeo sljedećim pitanjem Srila Prabhupadi: „Zašto ste došli na Zapad?“ Prabhupada je u trenu odgovorio, „Došao sam vam dati mozak.“
To je naš zadatak, naša misija. Srila Prabhupada je nastavio objašnjavajući da društvo ima glavu, ruke, trbuh i noge, ali je suvremeno društvo obezglavljeno. Nema brahmana. (Malo kasnije je spomenuo, „U vašem društvu svi su šudre, uz par vaišya.)
Naša je posebna misija postati mozak, za što nam je Srila Prabhupada dao sve što nam treba. Dobili smo na dar moćno znanje iz knjige Bhagavatam, Krišninu poruku. A Krišnin vlastiti glasnik, osoba Bhagavata, Srila Prabhupada, prenio ju je preko vode na brodu znakovitog imena – Jaladuta, „vodeni glasnik.“
Lichtenbergov aforizam se pokazuje točnim. „Ako majmun zagleda unutra, nikakv apostol neće gledati iznutra prema van.“ Riječ „apostol“ znači glasnik, a Srila Prabhupada je nama, majmunima, dao sve što nam je potrebno da sami postanemo apostoli: da usvojimo poruku o Svevišnjoj Božanskoj Osobi i prenesemo je svijetu kojemu je tako jako potrebna.
Moleći se na ovaj povoljan dan za blagoslove vaišnava, da postanem sluga Srila Prabhupade i sluga njegovih slugu.